Seuran mestarit 1991-

 

Alavuden Ratsastajien ensimmäiset seuranmestaruudet ratkottiin vuonna 1991. Aukkopaikkoja löytyy, joten jos tiedät olevasi mestari joltain vuodelta, kerro siitä meille (alavudenratsastajat@gmail.com).

 

1991 este
seniorit I Tiina Heikkilä - Castor
seniorit II Soili Kojola - Windsor's Okay
juniorit Laura Kuusisto - Deccan

1991 koulu
seniorit I Aila Nurmi - Smedhult's Nejlika
seniorit II Soili Kojola - Windsor's Okay
juniorit Päivi Palomäki - Rambutan

1992 este
seniorit I Markus Kurikka - Bruno IV
seniorit II Soili Kojola - Windsor's Okay
juniorit Asta Kuusisto - Deccan

1992 koulu
seniorit I Kalevi Kojola - Windsor's Okay
seniorit II Jutta Paavola - Havir
juniorit Päivi Palomäki - Rambutan

1993 este
seniorit I Pauliina Kailajärvi - Woka
seniorit II Tiina Nordberg - Lollipop
juniorit Maria Koski - Woka

1993 koulu
seniorit I Merja Ojanen - Red Slip
seniorit II Soile Peltokangas - LT General
juniorit Sanna Harjupatana - Seiteri

1994 este
seniorit I Pauliina Kailajärvi - Liutauras
seniorit II Satu Kanto - Sinderella
juniorit Kaisa Pyylampi - Red Slip

1994 koulu
seniorit I Pauliina Kailajärvi - Liutauras
seniorit II Paavo Huttunen - Hei-No
juniorit Minna Yliselä - Ipi-Kur

1995 este
seniorit II Paavo Huttunen - Futurist
seniorit I Kalevi Kojola - Golden Ravel
juniorit Minna Yliselä - Woka

1995 koulu
seniorit II Minna Heinonen - Bruno IV
seniorit I Pauliina Kailajärvi - Woka
juniorit Minna Yliselä - Woka

1996 este
juniorit Minna Katajamäki - Red Slip
seniorit Kirsi Hautakangas - Futurist
veryseniorit Ari Ojanen - Futurist

1996 koulu
juniorit Miia Sillanpää - Bruno IV
seniorit Paavo Huttunen - Hei-No
veryseniorit Merja Savolainen - Walke

1997 este
juniorit Marja Pennanen - Woka
seniorit Paavo Huttunen - Greve Romanus
veryseniorit Kirsti Juvela - Big Partner

1997 koulu
juniorit Minna Yliselä - Sujakka
seniorit Paavo Huttunen - Greve Romanus
veryseniorit Merja Ojanen - Liutauras

1998 este
juniorit Elina Taipale - Futurist
pikkujuniorit Jannika Ijäs - Antin-Poku
veryseniorit Ari Ojanen - Futurist

1998 koulu
juniorit Niina Pekkala - Aidah
seniorit Carita Ijäs - Antin-Poku
veryseniorit Satu Rantamäki - Cinnamon's Surprise

1999 este

1999 koulu

2000 este

 

 

 

2000 koulu
shettikset Hillevi Huttunen - Nikita
juniorit Minna Katajamäki - Dream of Fahy
seniorit Tero Kantola - Sujakka
veryseniorit Jukka Lehto - Sujakka

2001 este

2001 koulu

2002 este
juniorit Hillevi Huttunen - Asterix Zaccardi
seniorit Jutta Paavola - Futurist

 

2002 koulu
juniorit Maija Yliselä - Virkku
veryseniorit Irma Jokela - Woka
seniorit Minna Yliselä - Virkku

2003 este
pikkujuniorit Ronja Hotti - Atmar
juniorit Jenni Nurmi - Maxnex
seniorit Kaisa Jokela - Sirius N

 

2003 koulu
pikkujuniorit Sofia Isoketo - Cinnamon's Surprise
veryseniorit Kristiina Hotti - Atmar
juniorit Taina Sarvikas - Kasper
seniorit Karita Kattelus - Grimm

2004 este
pikkujuniorit Maarit Mäkinen - Bambula
juniorit Jaana Ahokas - Siltasaaren Phallerina
seniorit Jutta Neste - Sujakka

 

2004 koulu
pikkujuniorit Heini Mäkelä - Cinnamon's Surprise
veryseniorit - Tero Kantola - Porthos
juniorit Taina Sarvikas - Futurist
seniorit Miia Ijäs - Cinnamon's Surprise

2005 este
shettikset Lotta Saarteinen - V.V. Kassandra
juniorit Jaana Ahokas - Siltasaaren Phallerina
veryseniorit Kristiina Hotti - No-No

2005 koulu
shettikset Maarit Mäkinen - Bambula
juniorit Hillevi Huttunen - Eeli
veryseniorit Kristiina Hotti - No-No

2006 este
shettikset Noora Salo - V.V. Kassandra
juniorit Linda Perälampi - Horsemosens Milano
seniorit Miia Ijäs - Alhambra

2006 koulu
shettikset Janika Rajala - Bambula
juniorit Essi Komsi - Rondo II
seniorit Kristiina Hotti - Cinnamon's Surprise

2007 este
shettikset Linda Perälampi - Snobben
veryseniorit Kirsi Ala-Prinkkilä - Rissen Humu
juniorit Oona Niskanen - Eskada

 

2007 koulu
shettikset Senja Kuha - V.V.Kassandra
veryseniorit Kristiina Hotti - Uniek Utopia
juniorit Heini Mäkelä - Alhambra
seniorit Miia Ijäs - Portselaw

2008 este
pikkujuniorit Siiri Ruuhela - Ilaron Musta
juniorit Ronja Hotti - Uniek Utopia

 

2008 koulu
pikkujuniorit Janika Rajala - Poppino Blue
veryseniorit Sanna Mäkelä - Hovi-Ruhtinas
juniorit Ronja Hotti - Uniek Utopia

2009 este
pikkujuniorit Sanni Volanto - Cinnamon's Zinfandel
seniorit Pipsa Laine - Rissen Humu
juniorit Hillevi Huttunen - Lord Mayor

2009 koulu
pikkujuniorit Janika Rajala - Poppino Blue
seniorit Alice Keski-Valkama - Nimloth
juniorit Heini Mäkelä - Alhambra

2010 este
(ei jaettu)

2010 koulu
(ei jaettu)

2011 este
pikkujuniorit Janita Niemelä - Poppino Blue
veryseniorit Essi Neste - Vernatar
seniorit Henna Mäenpää - Rullarsböle Wernon
juniorit Julia Koivula - Primavera

2011 koulu
pikkujuniorit Aino Koivula - Pietari
veryseniorit Tiina Ruohonen - West Wind
seniorit Milla Nuora - Cheweleff
juniorit Sanni Volanto - Cinnamon's Zinfandel

2012 este
pikkujuniorit Janina Altti - Rovald's Zoyrilla
veryseniorit Mari Saarijärvi - Ilaron Musta
seniorit Tanja Korpi - West Wind
juniorit Anna-Maija Koski - West Wind

2012 koulu
pikkujuniorit Serafia Keski-Valkama - Emma III
veryseniorit Sanna Mäkelä - Hovi-Ruhtinas
seniorit Julia Koivula - Lanselots II
juniorit Senja Kuha - Rullarsböle Wernon

2013 este
pikkujuniorit Aada Koivumäki - Hallaus
veryseniorit Mari Peurala - Helyn Usva
seniorit Miia Mörönen - Katthöls Goliat
juniorit Beeda Niskanen - Eskada

2013 koulu
pikkujuniorit Sanna Ylinen - Wii Bedazzled Son
veryseniorit Alice Keski-Valkama - Emma III
seniorit Hillevi Huttunen - Lentoveikko
juniorit Anna-Maija Koski - Jaspis

2014 este
pikkujuniorit Emma Kiviniemi - Ilaron Musta
veryseniorit Mari Peurala - Helyn Usva
seniorit Kaisa Kanto - Gia
juniorit Miia Ylä-Vannesluoma - Karamelas

2014 koulu
pikkujuniorit Noomi Heikkilä - Ronja X
veryseniorit Alice Keski-Valkama - Emma III
seniorit Crista Mäkelä - Capuccino II
juniorit Taru Lindholm - Dancing Girl

2015 este
pikkujuniorit Sanni Pynttäri - Donna Bella
veryseniorit Mari Saarijärvi - Jaspis
seniorit Anna Rapo - Donna Bella

2015 koulu
pikkujuniorit Emma Kiviniemi - Ronja X
veryseniorit Katja Uusimäki - Filou
seniorit Crista Mäkelä - Capuccino II
juniorit Taru Lindholm - Dancing Girl

2016 este
pikkujuniorit Kaisa Laukkanen - Filou
seniorit Hillevi Åttman - Karamelas
juniorit Janina Altti - Lentoveikko

2016 koulu
pikkujuniorit Emma Kiviniemi - Ronja X
veryseniorit Hanne Laukkanen - Ilaron Musta
seniorit Miia Ylä-Vannesluoma - Karamelas
juniorit Janina Altti - Lentoveikko

2017 este
juniorit & seniorit Aada Ylä-Rautio - Donna Bella

2017 koulu
juniorit & seniorit Anna Rapo - Donna Bella

2018 este
pikkujuniorit Juuli Rissa - Fanny VIII
                   Vilhelmiina Koivula - Chili
juniorit Noora Lahdenmäki - Patroon
seniorit Senja Kuha - Varelli

2018 koulu
pikkujuniorit Juuli Rissa - Fanny VIII
juniorit Miia Ylä-Vannesluoma - Lentoveikko
seniorit Miia Ylä-Vannesluoma - Lentoveikko

 

2019 este
pikkujuniorit Fanni Pentinmäki - Chili
juniorit & seniorit Emma Heikkilä - Norvegija

2019 koulu
pikkujuniorit Juuli Rissa - Poppino Blue
juniorit & seniorit Ada Heino - Lazura

2020 este
pikkujuniorit Justus Åttman - Moondelight
Napoleon
juniorit Aada Ylä-Rautio - Wicher
seniorit Katja Uusimäki - Klockas Jasmine

2020 koulu
pikkujuniorit Juuli Rissa - Fanny VIII
juniorit Aada Ylä-Rautio - Wicher
seniorit Anna-Maija Koski - Piki-Nytky

2021 este
juniorit Aada Ylä-Rautio - Roskilde
seniorit Mikael Tanttari - Apolo van de Kattevennen Z

2021 koulu
juniorit Roosa Keskinen - Florida Emelwerth
seniorit Mikael Tanttari - Apolo van de Kattevennen Z

2022 este
pikkujuniorit Lucas Haavisto - Fanny VIII
                   Justus Åttman - Erno
                   Oscar Haavisto - Fanny VIII
juniori- ja seniorimestaruus:
I Miia Ylä-Vannesluoma - Taian Raville
II Veera Luoma - Norvegija
III Evita Kurhela - Norvegija
 

2022 koulu 
pikkujuniorit: Lucas Haavisto - Fanny VIII
                    Oscar Haavisto - Fanny VIII
juniori- ja seniorimestaruus:
I Roosa Keskinen - Florida Emelwerth
II Mikael Tanttari - Bjorn van de Boezem
III Janika Haavisto - Fanny VIII